a kkv-k felét érte már kibertámadás

A mikro-, kis- és középvállalkozások felét (51 százalékát) érte már támadás az interneten. Leginkább adathalász levelekkel bombázták őket, de nagyjából minden nyolcadik cégnek törték már fel weboldalát, közösségi média felületét vagy próbálkoztak meg ezzel. Az interneten keresztül érkező fenyegetések akár jelentős anyagi kárt is okozhatnak a vállalkozásoknak.

Legnagyobb veszélyben a középvállalkozások vannak, de a K&H kutatásából az is kiderül, hogy a vállalkozások mindössze tizedének okoztak anyagi kárt a rosszindulatú támadások.

kis lépés a cégnek, nagy lépés a digitális biztonságnak

Az erős jelszavak használata, a szoftverek folyamatos frissítése, a Wi-Fi hálózat biztonságossá tétele vagy az illegális szoftverek elkerülése minimális energiabefektetést igényelnek, ám ezen óvintézkedések már önmagukban is hatékonyan csökkentik a kockázatokat. Emellett érdemes elkerülni azokat az alkalmazásokat, amelyek a számítógép távoli vezérlését teszik lehetővé. Ha ugyanis ezt sikerül feltörniük a támadóknak, teljesen átvehetik az irányítást a készülék felett, így hozzájutva bizalmas adatokhoz.

„Az egyszerűen betartható, viszonylag kis erőfeszítést igénylő megoldások mellett a munkatársakat is kell képezni, méghozzá digitálisan. Lehet ugyanis bármilyen profi és biztonságos a rendszerünk, ha valaki rákattint egy rosszindulatú linkre. A sebezhetőség tehát a technológián és a felhasználókon egyaránt múlik” – hívta fel a figyelmet az edukáció fontosságára Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

A cégek eddig legnagyobb részben adathalász leveleket kaptak (35%), ezt követik a zsarolóvírusok, emailben vagy interneten érkező vírustámadások (29%). A vállalkozások 13 százalékának törték már fel weboldalát, közösségi oldalát vagy próbálkoztak meg ezzel. Anyagi kárt viszont mindössze a kkv-k tizedének okoztak a támadások.

a középvállalkozások vannak leginkább veszélyben

A legnagyobb kkv-k, azaz a 300 millió és 2 milliárd forint közötti árbevételű középvállalkozások ellen irányult messze a legtöbb rosszindulatú támadás, 68 százalékuknak volt már része ilyenben. A 100 és 300 millió forint közötti árbevételű kisvállalkozások esetében ez az arány 48 százalék, a legfeljebb 100 millió forint árbevétellel rendelkező mikrocégeknek pedig éppen felét érte már támadás.

Ennek fényében némileg meglepő, hogy az utóbbi egy évben a cégek 52 százaléka semmilyen módon nem igyekezett megelőzni a kibertámadásokat. Akik ezt mégis megtették, azok körében a legnépszerűbb intézkedés az új biztonsági előírások bevezetése vagy a meglévők fokozása volt. Ez nagyjából minden harmadik kkv-nál (31%) történt meg. Emellett a vállalkozások 22 százaléka vette igénybe külső IT biztonsági szakember vagy cég segítségét.